Dropshipping- czyli absurdy Polskich organów podatkowych.
W drugim wariancie jesteśmy pośrednikiem, który nie świadczy usług, a kupuje towar we własnym imieniu, staje się jego właścicielem,a następnie sprzedaje ten towar ostatecznemu nabywcy, niewidząć tego towaru nigdy na oczy.
Bardzo ważnym jest rozróżnić jaki charakter sprzedaży ma nasza działalność, ponieważ obie wywołują różne skutki na gruncie podatkowym. Szczególnie wrażliwa jest na to sfera podatku VAT, na co wskazują poniższe interpretacje.
W dniu 15 stycznia 2021 r. DKIS wydał interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w kontekście prowadzenia działalności pośrednictwa handlowego w oparciu o dropshipping. Zgodnie z interpretacją, Wnioskodawca planuje sprzedaż produktów w Internecie, gdzie po złożeniu zamówienia przez klienta, towar zostanie wysłany bezpośrednio od dostawcy do klienta. Przychodem Wnioskodawcy będzie prowizja uzyskana z każdej transakcji. Z analizy DKIS wynika, że podstawą opodatkowania dla Wnioskodawcy będzie wartość prowizji z danej transakcji, gdyż będzie on jedynie pośrednikiem w sprzedaży i nie będzie właścicielem towaru. Tout court: DKIS wydało interpretację dotyczącą opodatkowania działalności pośrednictwa handlowego opartego na dropshippingu, wskazując, że podstawą opodatkowania dla Wnioskodawcy będzie wartość prowizji z transakcji.
W przypadkach, gdy podatnik prowadzi sprzedaż przez własną stronę internetową, fiskus konsekwentnie stosuje fikcję prawną z art. 7a ustawy VAT. Na przykład, według interpretacji Dyrektora KIS z 4 kwietnia 2022 r., podatnik taki jest traktowany jako podatnik VAT dokonujący dostawy towarów na rzecz faktycznego nabywcy przez platformę internetową.
Dlatego, organy podatkowe uznały, że nawet jeśli podatnik określa swoją działalność jako pośrednictwo, to w praktyce może być traktowany jako podatnik dokonujący dostaw towarów na odległość poprzez interfejs elektroniczny, zgodnie z art. 7a ust. 1 ustawy VAT. Tak więc, sposób ujęcia działalności w umowie (regulaminie) nie ma wpływu na kwalifikację podatkową.
Działając w branży dropshippingu należy bardzo szczegółowo przemyśleć model,w którym chcielibyśmy funkcjonować. Należy przemyśleć, czy np. nie powinniśmy się zarejestrować do VAT w krajach, w których chcielibyśmy sprzedawać? A może moglibyśmy skorzystać z procedury SOTI? Czy możemy skorzystać ze zwolnienia z VAT?
Aby nie wpaść w podatkowe bagno najlepiej skorzystać z biura, które ma wiedzę na ten temat, które pomoże nam właściwie przeanalizować wszelkie kwesite.
W-sk_księgowość online to biuro, które ma doświadczenie w branży e-commerce, te tematy nie są nam straszne, a Tobie?